Sešli jsme se koncem roku 1977 s kytaristou Jardou Moravcem v jedné hospodě, kde se pouštěla rocková muzika. Shodou okolností tam zavítal též baskytarista Jarda Kroutil (z Velkých Chvalovic). Právě on nás nasměroval k bubeníkovi Jirkovi Názlerovi z Třebestovic a první sestava byla na světě.
Petr Bašus - kytara a zpěv
Jarda Moravec - sólová kytara a zpěv
Jarda Kroutil - basová kytara
Jirka Názler - bicí
  Původně zamýšlené jméno bylo "Elastic", ale tehdejší doba viděla podobnost, byť jen v několika písmenech názvu, se slavnou unergroundovou sestavou the Plastic people ... Telegraf už naštěstí nikomu nevadil. Repertoár v té době tvořily známé písně od Black Sabbath, Deep Purple, Judas Priest a J. Scheligera, plus samozřejmě několik vlastních pecek, jejichž autory byli Petr Bašus s Jardou Moravcem, s texty pomáhal i Jirka Koula. Po několikaměsíčním zkoušení proběhlo v březnu 78 první vystoupení v Ratenicích. Pak však dostává Jiří Názler povolávací rozkaz a odchází na vojnu. Za bicími jej střídá v té době jeden z nejlepších bubeníků v regionu: Milan Roudnický z Chrástu. V té době vypomáhá kapele (většinou radou na zkoušce nebo záskokem) Karel Machek (exTriangel).
  Z kapely odchází J. Kroutil (studoval VŠ, a nebylo zbytí, pokud chtěla kapela hrát). Přichází další vysokoškolák, kontroverzní osoba, velmi dobrý muzikant, klávesista Vladimír Hrabě, student Matematickofyzikální fakulty. V prvním roce činnosti absolvuje kapela zhruba 120 vystoupení. Zvukově spolupracuje Jarda Crkal od nás, z Tatců.
  Na místo Jardy Moravce, který odchází ze studijních důvodů, přivádí V. Hrabě dalšího studenta MatFyz., multiinstrumentalistu, hráče na baskytaru, sólovou kytaru a klávesy Petera Fambauera, původem z Komárna. Tento vynikající muzikant se později prosadil (po vystudování a návratu na Slovensko) ve skupině Indigo Petera Nagye, poté působil v Metalindě a nyní je kmenovým členem Elánu a také vyhledávaným studiovým hráčem. Jeho dvou a půl leté vystupování s námi bylo v té době velkým přínosem.
  Po dostudování dochází k velkým personálním změnám. Odchází Vladimír Hrabě, Peter Fambauer se vrací na Slovensko. Přicházejí Milan Hor na baskytaru, Milan Egem na klávesy a Jarda Hor k mixážnímu pultu, všichni z Českého brodu. Vzápětí se ke skupině přidává jedna z velkých postav této kapely, chrismatický a démonický zpěvák, též schopný zaskočit na basu nebo klávesy Petr Měřička taktéž z Českého Brodu. V další etapě odchází Jarda Moravec a do kapely přichází kytarista a šoumen Milan Liga z Brníku u Kouřimi. Region, ve kterém kapela hraje se rozšiřuje o Kutnohorsko, Čáslavsko a Havlíčkobrodsko, zájezdy do Ratají nad Sázavou se stávají vždy velkou událostí. Absolvuje se vysoké tempo vystupování: pátky, soboty a v té době velice populární nedělní odpolední čaje.
  Milan Hor se stěhuje a odchází. Na jeho místo přichází ze skupiny Erupce zkušený baskytarista a dlouholetý člen kapely, Honza Peroutka a doplňuje již tak početnou sestavu hudebníků z Českého Brodu. Milan Liga se stěhuje do Kolína a odchází do metalového Heveru. Přichází velice zkušený kytarista a zpěvák, majitel na tu dobu velice kvalitního aparátu, Jirka Hájek z Nymburka, který prošel kapelami DubleDose a Gradace Viktora Sodomy. Milan Egem se stěhuje do Prahy a na jeho místě zaskakuje výborný muzikant, skladatel a aranžér Antonín Hlavička z Kostomlat, taktéž ze skupiny Gradace. V té době si s námi příležitostně zahrál výborný kytarista a další člen Gradace Honza Čerňanský z Kolína. V následující etapě se Jirka Hájek přesunuje ke zvuku a na místo kytaristy přichází další velká osobnost kapely, tehdy sedmnáctiletý Marek Zelený z Nymburka. Následuje další velice úspěšné období kapely s velkým počtem vystoupení a s výbornými zájezdy spojenými s dovolenou do jižních Čech (Chlum u Treboně, Střížovice, ...). Až tisícové návštěvy tehdy nebyly výjimkou.
  Odchází Milan Roudnický a na jeho místo přivádí Marek Zelený kamaráda ze skupiny Hrst, Mirka Ferdinanda. V těch dobách vyjíždíme též na Jičínsko a Mladoboleslavsko. Následným odchodem Marka Zeleného a Mirkem Ferdinandem, kteří se začali muzice věnovat na profesionální úrovni, nastává období tápaní jak dál pokračovat. Shodou okolností jsem dostal nabídku zazpívat si pár věcí od šéfa skupiny Argos z Peček Ondry Marka, který již dlouhodobě spolupracoval s kytaristou Jirkou Lacinou a po společném vystoupením jsem jim nabídl angažmá u Telegrafu. Na post bubeníka jsem dostal doporučení na Milana Szanta z Olešky u Kouřimi. Za odcházejícího Honzu Peroutku nastoupil na baskytaru Míra Sebera z Peček. Petr Měřička se odstěhoval do Teplic nad Metují a sestavu krátkodobě doplňuje hráč na klávesy Jirka Březina z Tatců. Zanedlouho jej však střídá Jindra Hanek z Kostelní Lhoty. Míra Sebera se stěhuje do Prahy a na jeho místo přichází zkušený Petr Dvořák (exDux). Ani on však na postu basáka dlouho nezůstal, vrátil se totiž do své mateřské kapely, k Telegrafu tedy přichází Luboš Staněk, také z Tatců. Krátkodobě, co škola dovolila, se u nás mihnul kytarista z Kolína, jmenovec našeho prvního kytaristy, Petr Moravec.
  Dojíždění klávesáka Milana Egema z Prahy Vokovic bylo jen těžko zvládatelné. Odchází Milan Szanto a zkouší štěstí v Praze u kapely Menhir. Z končící populární kapely VV band přichází bubeník Honza Snětina a kytarista Standa Filip. Tím se dlouhodobě stabilizuje sestava. Navíc k 15-ti letému výročí založení kapely natáčíme ve studiu Hostivař Zdeňka Šikýře první CD, které se jmenuje LEGENDA. Tehdejší sestava:
Petr Bašus - zpěv
Jirka Lacina - kytara, zpěv
Standa Filip - kytara, zpěv
Luboš Staněk - baskytara
Zdeněk Šikýř - klávesy (jako host)
Honza Snětina - bicí
Milan Egem - klávesy

  Na výročním vystoupení k 15-ti letům v Pečkách v Sokolovně zaskakuje na klávesy náš nynější klávesista a zpěvák, Viktor Szita z Nymburka, tehdy člen populárního kolínského Universálu. Pravidelně vystupujeme se známými kapelami. Dochází ke změně na postu baskytaristy: Luboš Staněk začíná stavět dům a z časových důvodů odchází, na jeho místě se objevuje (na doporučení Ondry Marka) náš současný baskytarista Roman Matěj Veselý z Oskořínku, který dříve působil v Nymburské kapele Roxor. Pokračuje se ve vyzkoušeném způsobu půl vlastních, půl převzatých pecek, do skládání a aranžování se zapojuje kytarista a zpěvák Jirka Lacina, texty převážně obstarává Ondra Marek. Díky agentuře Ameba prodution se pravidelně účastníme téměř všech ročníků Rock for People, kde se naskýtá velice příjemná možnost zahrát si před opravdu velkým počtem lidí z celé republiky. To už zvukově a technicky spolupracují Jakub a Matěj Mantlíkovi a Tonda Tyle, všichní z Kralup nad Vltavou. Zvukař Kuba zároveň působí v kapele Muttley band jako kyterista a zpěvák.
  V Žírovnici natáčíme u M. Doležala 11 vlastních pecek a vydáváme album KŘÍDLA ANDĚLŮ, vše ve vlastní režii. K desce máme interview v tehdejšám rádiu Styl a posluchači si často volají o některou píseň, zejména o titulní Křídla a o ploužák Čaroděj snů. Bohužel s ukončením činnosti rádia Styl se nenašlo Žádné z nastupujících rádií, které by bylo ochotné nás hrát. Že by peníze?
Sestava:
Petr Bašus - zpěv
Jirka Lacina - kytara, zpěv
Standa Filip - kytara, zpěv
Ondra Marek - zpěv
Roman Matěj Veselý - baskytara
Honza Snětina - bicí
Vítek Beneš - klávesy, sbory (jako host)

  Přichází již dříve zmiňovaný hráč na klávesové nastroje, Viktor Szita z Nymburka, který dlouhodobě působil v Kolínském Universálu a posiluje jak sólový tak sborový zpěv. Do kapely Husbery odchází Jirka Lacina a krátkodobě zaskakuje Jirka Václavek z Českého Brodu, který nám v té době velice pomohl, ačkoli měl povinnosti ke své mateřské skupině. To už probíhala jednání se zkušeným a velice známým kytaristou Petrem Ferdou Brabencem, který působil v kapelách Hever, Iras, Marshal a Derby. Zanedlouho se objevil na místě sólového kytaristy.
  Z praconích a časových důvodů odchází druhý kytarista a zpěvák Standa Filip, což se pro Ondru Marka stalo impulsem k návratu ke kytaře.
  Velké poděkování patří našemu dobrému kamarádovi a spolupracovníkovi z Chotutic, Aleši Siňorovi, který má velikou zásluhu na tom, že se v regionu stále hraje živá muzika. Díky Rachot Live!

Některé kapely, se kterými jsme měli možnost si zahrát:
Olympic
Katapult
Arakain
Turbo
Chinaski
Kern
Hudba Praha
Divokej Bill
Ready Kirken
Mňága a Žďorp
Walk Choc Ice
Metalinda
Titanic
Derby
Vitacit
+ mnoho a mnoho dalších ...

Kytaristé, kteří se vystřídali v kapele:
Jarda Moravec + zpěv
Petr Bašus + zpěv
Milan Liga
Jirka Hájek
Marek Zelený + zpěv
Petr Fambauer
Jirka Lacina + zpěv
Ondra Marek + zpěv
Petr Moravec
Standa Filip + zpěv
Petr Ferda Brabenec
Jirka Václavek (záskok)

Baskytaristé naší kapely:
Jarda Kroutil
Milan Hor
Petr Fambauer
Honza Peroutka
Míra Sebera
Petr Dvořák
Luboš Staňek
Roman Matěj Veselý

Klávesisté:
Vladimír Hrabě
Milan Egem + zpěv
Jirka Březina
Jindra Hanek
Tonda Hlavička
Viktor Szita
Danny Lee Guest (jako host)

Bubeníci:
Jirka Názler
Milan Roudnický
Mirek Ferdinand
Milan Szanto
Honza Snětina

Sólový zpěv:
Petr Bašus
Petr Měřička
Ondra Marek

Technické zázemí:
Výčet zvukařů:
Jarda Crkal
Mirek Vosmanský
Jarda Hor
Láďa Stehlík
Jirka Hájek
Pavel Krch
Kuba Mantlík

Osvětlovači:
Honza Bárta
Franta Vlček
Martin Coufal
Mates Mantlík

Řidiči:
Martin Bašus
Jirka Prejzek
Zdeněk Pertl
děda Hejduk
Tonda Tyle

Zvukaři a majitelé aparatur na občasný záskok, kterým chceme poděkovat:
Jarda Stejskal
Antonín Konig
Milan Soták
Petr Pilař
Petr Kvapil
Tomáš Barták
Karel Vecko
Hynek Šorm
Ivan Zíma
Petr Majer
Zdeněk Šikýř
Jirka Polanský
Míla Pohl - Vojta Špalek
Jirka Kliment
Franta Novák
Míla Málek
zvuková firma FOR SOUND Lukáše Sekery, Míla Křovina a Mirek Kopirnický

25 let hraní: 2 alba, zhruba 2000 vystoupení, které navštívilo přibližně 750 000 lidí...
A pořád jedeme dál ... zatím čau.